Zdieľanie jednej domácnosti predstavuje vo vzťahu ďalší alebo vyšší stupeň, kedy sa dobrovoľne rozhodneme, že nášmu partnerovi alebo partnerke odhalíme zo svojho súkromia naozaj všetko. Môže ísť o vzrušujúci, ale aj záväzný krok, z ktorého má mnoho ľudí strach. Ako teda zistiť, či je už ten správny čas, alebo ešte nie?
Hádky áno, ale…
Na zistenie toho, či máte správneho partnera alebo nie, neexistuje žiaden presný návod. V prvom rade to môžete zistiť len sami, pretože to, čo funguje u vás, nemusí fungovať u nikoho iného. Ak sa spolu dokážete porozprávať o svojich pocitoch a potrebách, ste si verní a rešpektujete sa, máte spoločné ciele a zároveň ste šťastní, ste na dobrej ceste. Dokonalý partner neexistuje – takže takého ani nehľadajte. Radšej pracujte na detailoch, ktoré vám možno k ideálnemu vzťahu chýbajú. Nemusia to byť práve nezhody a hádky, tie predsa patria ku každému vzťahu ako soľ. Ak však zistíte, že sa hádate neustále a vytvárate si medzi sebou konflikty aj kvôli tým najväčším maličkostiam, mali by ste spoločné bývanie ešte raz prehodnotiť. Osvojte si radšej schopnosť počúvať a porozumieť stanovisku partnera, aby ste mohli nájsť spoločné riešenie.
Simulujte budúce bývanie dovolenkou
Boli ste už spolu na dovolenke? Je to ideálna situácia, ako zistiť, aké zvyky má váš partner. Bežné randenie vám len ťažko odhalí rôzne situácie a reakcie vášho partnera alebo partnerky na ne. Užívanie si spoločného času na rande, na ktoré ste obaja vopred pripravení, ste pekne oblečení a veselí, ani zďaleka nie je ako keď sa vidíte neupravení, nahnevaní a nedokonalí. Častým dôvodom hádok bývajú aj v manželstvách práve peniaze. Partneri môžu mať odlišné prístupy a návyky v rámci financií, a tak nespravodlivé rozdeľovanie peňazí môže vyvolávať ďalšie zbytočné hádky. Ešte predtým, než spolu začnete bývať, otvorene sa o svojich financiách a očakávaniach v tejto oblasti porozprávajte.
Budete sa deliť – o všetko
Niektorí ľudia majú z dvoch zubných kefiek v kúpeľni strach. Nemusí to byť žiadna psychická porucha, len sa jednoducho odrazu cítia ohrozene a nevedia to vysvetliť. Ak sa to udeje u vás alebo u vášho partnera ešte pred sťahovaním, radšej si zdieľanie spoločnej domácnosti ešte rozmyslite. Môže vám byť dobre aj vo vzťahu, v ktorom spolu nebývate a nie je na tom nič čudné, každý potrebuje na posun do novej fázy vzťahu iné množstvo času. Viete sa o veci podeliť? A teraz nemyslíme iba to, či vám vadí, ak si váš partner od vás vezme hranolku, keď spolu idete na večeru. Spoločná domácnosť zahŕňa zdieľanie majetku, jedla aj zodpovednosti. Ak sa na to necítite, je lepšie, ak každý ostanete ešte bývať sám. To isté platí aj o zvykoch. Každý z nás má niečo zaužívané, bez čoho alebo s čím nevie žiť. Ak sa konkrétneho zvyku nemienite vzdať, no vášmu partnerovi to vadí, mali by ste si sadnúť a prediskutovať si, kto a v čom urobí kompromis. O tom totiž je aj spoločné bývanie – o robení a prijímaní kompromisov.